Základné informácie a história/pôvod mačky savannah.
Mačka savannah alebo savanová je výsledkom kríženia africkej divej mačky – servala stepného a siamskej mačky. Dejiny tohto plemena sú pomerne krátke. Chovateľka bengálskych mačiek Judee Frank skrížila samca servala a siamskú mačku. 7 apríla 1986 sa narodilo prvé mačiatko dnes už nového plemena ktoré nieslo meno Savannah. Išlo o prvú generáciu hybridného kríženia z označením F1. (práve F1 generácia sa považuje za najväčšie mačacie plemeno a samozrejme aj najdrahšie, veľmi ťažko vykrížiteľné) Toto nezvyčajné mačiatko malo črty ako domácej mačky tak aj servala. Hoci mačiatku tohto plemena sú potomkovia divokého servala , sú omnoho prítulnejšie a ľahšie sa socializujú ako mačka domáca. Toto plemeno má skôr povahu psa ako mačky a silne sa viaže na človeka. Miluje vodu, ľahko sa naučí aj aportovať.
Keď chovateľ Patrick Kelley počul o tejto unikátnej mačke , rozhodol sa vyšľachtiť nové plemeno. Presvedčil chovateľku Joyce Sroufe aby sa k nemu v jeho snahách pripojila. Spoločne napísali pre americkú mačciu asociáciu TICA štandard tohto plemena a tým založili prvé základy pre novú rasu. Pri šlachtení sa pužívali rôzne plemená napr. Ocicat, Egyptska mau, alebo Bengálska mačka. Meno plemena bolo odvodené od afrických trávnatých plôch kde Serval prirodzene žije a tiež podľa prvého mačiatka menom Savannah. Medzinárodná organizácia TICA prijala plemeno savannah pre registráciu hybridných mačiek v roku 2001. Vzhľadom na to že sa jedná o mladé plemeno. delia sa savannah mačky podľa generácie z ktorej pochádzajú a to nasledovne :
F1 generácia – samec Serval x Savannah samica
F2 generácia – samica F1 x Savannah samec
F3 generácia – samica F2 x Savannah samec
F4 generácia – samica F3 x Savannah samec
F5 generácia – samica F4 x Savannah samec
A tak to pokračuje. Čím vyššie číslo za písmenom F tým menej % servalej krvi dedí savannah mačiatko.
Na medzinárodne výstavy sa môže zúčastňovať len od F4 sbt generácie a uznávané sú len organizáciou TICA.
(najbližšie výstavy môžete navštíviť v Prahe, Budapešti, Viedni alebo Varšave) Samce bývajú až do F4 generácie neplodné. Len veľmi malé % býva u samcov pri F4 generácií plodné.
Savannah pôsobí na prvý pohľad veľmi pružne a elegantne. Hlava musí byť dlhšia ako širšia. Oči sú veľké , okolo očí majú tzv. Slzy – očné kanáliky. Uši by mali byť väčšie a vztýčené so širokou základňou. Telo i nohy sú pomerne dlhé a tým vytvárajú falošný obraz veľkej a ťažkej mačky. Často bývajú vyššie ako bežná mačka ale váhovo nevyčnievajú. Kocúri bývajú očividne väčšie od samíc. Tie najväčšie bývajú len generácie F1 a v malom výskyte aj u generácie F2 samcoch. Mačky savannah sú známe pre svoju priateľskú povahu, bývajú veľmi aktívne, hravé, odvážne, láskyplné a zvedavé. Divoký predok sa v nich nezaprie. Savannah mačky hľadajú dobrodružstvo pri každej príležitosti. Sú inteligentné, ukecané a radi sa maznajú so svojou rodinkou. K cudzím bývajú zdržanlivé. Mačka savannah sa niekedy fixuje na jedného „svojho“ človeka, za ktorým chodia po celom dome a rada s ním komunikuje. Mnoho mačiek savannah sa naučí chodiť v postroji na vodítku alebo aportovať loptičku. Veľmi ľahko sa naučia aj spolunažívať so psami. Majú silne vyvinutý lovecký inštinkt. Radi sa kúpu a hrajú vo vode. Takže niečo málo zo sveta mačiek savannah pre začiatok na zoznámenie sa.
Prajem veľa objavovania a zážitkov s týmto zaujímavým plemenom a taktiež jeho predchodcom servala stepného.